NADANIE SZTANDARU

Zaszczytne imię Gen. Bronisława  Kwiatkowskiego, jakie nosi nasza mazurska szkoła dało nam niezbywalne prawo, aby mieć sztandar – znak wyróżniający postać Patrona, który poniósł największą ofiarę w imię wartości dla nas wszystkich najbliższych i najdroższych.

Sztandar jest od wieków symbolem tradycji, patriotyzmu i jedności. Dla nas jest także symbolem pamięci – pamięci o Generale Bronisławie Kwiatkowskim,  zobowiązaniem do godnego wypełniania obowiązków wobec Ojczyzny i Narodu.

Dlatego też Rada Pedagogiczna Szkoły Podstawowej w Mazurach w dniu….. podjęła uchwałę o nadaniu szkole sztandaru. Jako dzień poświęcenia i przekazania sztandaru wyznaczono datę 24.05.2014r. Realizacja tego zadania nie była łatwa, dlatego też zwróciliśmy się do wszystkich Przyjaciół szkoły z uprzejmą prośbą o wsparcie finansowe. Dzięki wsparciu i zaangażowaniu wielu osób, dzień 24.05.2014r. zapisał się w historii naszej szkoły jako jeden z najważniejszych – nastąpiło uroczyste nadanie i poświęcenie sztandaru szkoły.

Motocykliści uczestniczący w Rajdzie Katyńskim tuż przed uroczystością przekazali urnę z ziemią smoleńską na ręce p. Generałowej Krystyny Kwiatkowskiej, a ona z kolei przekazała ją Dyrektorowi szkoły, by spoczęła w Szkolnej Izbie Pamięci.

Uroczystość odbyła się wg ceremoniału wojskowego, a honorowy patronat nad uroczystością sprawowało Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” z Krakowa, które także było współfundatorem sztandaru. Rodzicami chrzestnymi sztandaru byli Kamila Kwiatkowska – córka śp. Generała oraz  Stanisław Dyrda z Bractwa Kurkowego.

Na uroczystość nadania i poświęcenia sztandaru przybyli zaproszeni Goście.

Byli wśród nich;

• p. Krystyna Kwiatkowska – wdowa po Generale i Jej córki Kamila i Edyta,
  • p. Prezydentowa Karolina Kaczorowska,
  •  Jego Ekscelencja ks. biskup Kazimierz Górny,
  •  ks. infułat Józef Sondej – senior diecezji rzeszowskiej,
  • Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych Generał Broni Marek Tomaszycki,
  • Szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych Generał Broni Edward Gruszka,
  • Generał Broni Andrzej Tyszkiewicz,
  • Dowódca II Korpusu Zmechanizowanego z Krakowa Generał Dywizji Janusz Adamczak,
  • Generał Dywizji Zbigniew Galec,
  • Z-ca Dowódcy II Korpusu Zmechanizowanego z Krakowa Generał Brygady Andrzej Knap,
  • Generał Brygady Józef Leszega,
  • Płk Adam Stręk,
  • Płk Krzysztof Szyguła,
  • Ks. Płk Stanisław Gulak,
  • Żołnierze jednostek, w których służył i którymi dowodził gen. Kwiatkowski,
  • Parlamentarzyści,
  • Władze oświatowe,
  • Władze powiatowe,
  • Władze gminy Raniżów,
  • Leśnicy z Nadleśnictwa Kolbuszowa z Nadleśniczym Bartłomiejem Peretem
  • Poczty sztandarowe ze Szkoły im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Staniszewskiem oraz Gminnego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Raniżowie,
  • Zastępy strażaków wraz ze sztandarami,
  • Przyjaciele Generała z różnych stron Polski, także motocykliści…..
  • Dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół, emerytowani nauczyciele,
  • Rodzice i ich pociechy.

Po uroczystej Mszy Św. odprawionej w Kościele Parafialnym pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Mazurach w intencji śp. Generała Bronisława Kwiatkowskiego uroczystego wbicia gwoździ dokonali:

• Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. Broni Marek Tomaszycki,
  • Rodzice chrzestni: Corka Generała mgr Kamila Kwiatkowska  i Król Kurkowy A.D. 2004”Unijny” mgr Stanisław Dyrda,
  • Król  Kurkowy A.D. 2013 „Rozsądny”  mgr inż. Mirosław Malinowski,
  • Król Kurkowy A.D. 2005 „Podolanin” mgr inż. Piotr Skalski,
  • Bp Ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej w latach 1992-2013 ks. bb Kazimierz Górny,
  • Proboszcz Parafii pw. Chrystusa Króla w Rzeszowie w latach 1955 – 1994 – rodak z Mazurów ks. infułat. Józef Sondej,
  • Proboszcz parafii Mazury ks. Wiesław Dopart,
  • Córka Generała mgr Edyta Kwiatkowska,
  • Starosta Kolbuszowski mgr Józef Kardyś ,
  • Zastępca Burmistrza Kolbuszowej mgr Marek Gil,
  • Przedstawiciel Gminy Raniżów , Przewodniczący Rady Gminy Jan Rzeszutek,
  • Przyjaciel Generała, Przedstawiciel Motocyklistów ppłk mgr Anatol Szpieć,
  • Przedstawiciel Kolegów z Technikum Leśnego – Krasiczyn 1969r. Andrzej Skubisz,
  • Przedstawiciel Kolegów z Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych Wrocław- Promocja 1973r. – Prezes Stowarzyszenia Absolwentów WSOWZmech. im. T. Kościuszki WROCŁAW płk dypl. Eugeniusz Gawrysiak,
  • Przedstawiciel Rady Sołeckiej Jan Adamczyk,
  • Przedstawiciel Rady Rodziców mgr Renata Śliż,
  • Przedstawiciel Ochotniczej Straży Pożarnej w Mazurach – prezes Czesław Białas,
  • Kolega z lat szkolnych, rodzinnej miejscowości Mazury inż. Jan Suski,
  • Przedstawicielka Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Mazury mgr Maria Zawada,
  • Przedstawicielka Rodziny Generała – siostra Teresa Kamyczek,
  • Dyrektor Szkoły im. Generała Bronisława Kwiatkowskiego w Mazurach mgr Marek Wiącek.

Ponadto o nadaniu sztandaru jeszcze pisali:

Poświęcenie sztandaru

Utworzono dnia 22.01.2015, 10:10

Lista wydarzeń w miesiącu Marzec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.