Apel z okazji 105. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę

Utworzono dnia 13.11.2023
                Ojczyzna … Kiedy myślimy... - przywołujemy rocznice ważnych wydarzeń w dziejach naszego narodu, a wśród nich szczególnie drogie sercom wszystkich Polaków odzyskanie nieodległości po 123 latach niewoli. Pamięć o Niepodległej i jej bohaterach uroczyście uczciliśmy w naszej społeczności szkolnej 10 listopada. Wspólne świętowanie rozpoczęliśmy odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie dyr. szkoły p. Renata Zawartka skierowała do uczniów okolicznościowe słowa, w których nawiązała do długiej drogi Polaków ku wolności wyznaczonej kolejnymi zrywami powstańczymi, a także radości, jaką stanowiło odzyskanie własnej państwowości 11 listopada 1918 r. Poczucia dumy z bycia Polakiem nie zabrakło również w zaprezentowanym przez uczennice kl. III i kl. IV układzie choreograficznym. Białe i czerwone wstążki, stanowiące jego piękną oprawę, symbolizowały wartości, w obronie których Polacy na stos rzucili swój życia los. Przygotowany przez p. Magdalenę Marszał taniec wyzwalał refleksje związane z ideą Ojczyzny. Ich głębię można było odnaleźć w poetyckim montażu osnutym wokół liryku Jana Pawła II. Jego słowa stały się myślą przewodnią, którą uczniowie dopełnili głębokimi treściami. Pojawiły się wśród nich wyrazy zachwytu nad pięknem ojczyzny oraz bogactwem jej dorobku kulturowego, a także uznania dla dawnej potęgi. Wypowiedziane zostały i te, które przywołały hańbę rozbiorów, jak również długie lata niewoli narodowej oraz niestrudzoną obronę polskości przez naszych przodków. Z radością serca i piosenką na ustach uczniowie sławili marsz polskich legionistów wciąż do Niepodległej idących.
W poetyckim montażu, będącym wyrazem pamięci o bohaterach tamtych czasów, dobitnie wybrzmiała także deklaracja poszanowania przez uczniów wszystkiego, co polskość stanowi, a tym samym tworzy świadectwo ich patriotycznej postawy we współczesnym wymiarze.
Zaprezentowane przedsięwzięcie powstało pod kierunkiem nauczycieli: p. Małgorzaty Krudysz, p. Barbary Potańskiej-Woś
i Katarzyny Adamczyk, która wraz z p. Ewą Gromek wykonała także oprawę plastyczną widowiska.

Utworzono dnia 13.11.2023, 18:13

Lista wydarzeń w miesiącu Maj 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.