,, Wolność jest w nas. Ku pamięci żołnierzy wyklętych’’

Utworzono dnia 04.03.2020

Pod  takim hasłem Szkoła Podstawowa w Posadzie Górnej ( gmina Rymanów Zdrój) zorganizowała  konkurs poświęcony żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego. Wiązał się on z popularyzacją i upamiętnieniem sylwetek żołnierzy wyklętych z terenu województwa podkarpackiego niezłomnie występujących przeciwko sowietyzacji Polski. Zmagania konkursowe, w których wzięło udział 51 szkół, obejmowały napisanie twórczej pracy literackiej w formie wiersza lub prozy, podejmującej problematykę tożsamości, umiłowania ojczyzny i walki o jej wolność.

Konkurs - przeprowadzony pod honorowym patronatem Podkarpackiego Kuratora Oświaty i innych instytucji - spotkał się z dużym zainteresowaniem  ze strony uczniów,   o czym wymownie świadczy  112 prac nadesłanych z całego województwa. W niezwykle trudnej rywalizacji o nagrody powołana przez organizatora  komisja  dostrzegła walory artystyczne i merytoryczne literackich tekstów uczniów naszej szkoły, którzy znaleźli  się wśród laureatów konkursu. Zaszczytne, bo pierwsze miejsce zajęła Lena Białas. Uczennica  kl. VI w prozatorskiej wypowiedzi mającej formę listu przybliżyła pełną  zaangażowania i poświęcenia postawę księdza Stanisława Bąka w walce z komunizmem. Nagroda   w konkursie  przypadła także uczennicy kl. VIII. Anna Partyka  otrzymała honorowe wyróżnienie za wiersz, do powstania którego inspiracją stała się również postać niezapomnianego  i zasłużonego proboszcza parafii.

Prace naszych uczennic to nie tylko dowód zmagań na drodze twórczych poszukiwań, ale przede wszystkim wyraz pamięci o tych, którzy swoje życie poświęcili najwyższym wartościom.

Gratulujemy uczennicom i życzymy kolejnych osiągnieć.

Małgorzata Krudysz

Konkurs literacki