Przedszkole na co dzień

Utworzono dnia 02.10.2017

Czytające Przedszkolaki

„Czytanie jest jedną z najwyższych funkcji ludzkiego mózgu – ze wszystkich stworzeń na ziemi, tylko ludzie umieją czytać. Czytanie jest jedną z najważniejszych funkcji w życiu, ponieważ praktycznie cała nauka opiera się na umiejętności czytania…”.

G. Doman

Dzieci z Publicznego Przedszkola w Mazurach wzięły udział w międzynarodowym projekcie ”Mały Miś w świecie wielkiej literatury” ogłoszonym przez Panią Anetę Konefał z Publicznego Przedszkola nr 1 w Kolbuszowej. Patronat medialny nad projektem objęło Przedszkolne ABC.  Głównym celem projektu jest rozwijanie czytelnictwa zgodnie z kierunkiem realizacji polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2016/2017 oraz rozwijanie współpracy między przedszkolami.

Publiczne Przedszkole w Mazurach zostało przypisane do grupy 15A, która liczyła 10 placówek z całej Polski. Aby dostać się do projektu należało się zgłosić poprzez serwis społecznościowy Facebook, następnie dołączyć do specjalnej grupy, w której został zamieszczony regulamin projektu i „Dziennik podroży misia”, który należało pobrać. Po zapoznaniu się z regulaminem, nauczyciele wraz z dziećmi  przygotowali misia, który odbył wędrówkę po przedszkolach. Nasz miś otrzymał imię Tadek, razem ze sobą w podróż zabrał swój ,,Dziennik podróży”. Podróż rozpoczął 25 listopada 2016 roku w Dniu  Pluszowego Misia. W „Dzienniku podróży” zostało zamieszczone zdjęcie naszego misia, a także naszej grupy i informację o naszym przedszkolu. W czasie podróży naszego misia, odwiedziły nasze przedszkole  misie z innych placówek:

- miś „Ludwik”  z Publicznego Przedszkola Nr 16 w Olsztynie,

- miś „Stefek” z  Niepublicznego Przedszkola Językowego Klubu Malucha -  Sucha Beskidzka,

- miś „Kermiś” z Oddziału przedszkolnego w  Zespole Szkół z oddziałami integracyjnymi -  Tychy,

- miś „Uszatek” z  Samorządowego Przedszkola  nr58 w Krakowie,

- miś „Kacperek” z Miejskiego Przedszkola nr 37 w Częstochowie,

- miś „Ryś’ z Zespołu Szkół w Budziszewicach  im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego,

- miś „Szaruś” z Publicznego Przedszkola nr 13 -  Ostrów Wielkopolski,

- miś „Chrapek” z  Miejskiego Przedszkola w Bochni,

- miś „Strażak” z Przedszkola nr 10 im. Misia Uszatka -  Koszalin.

W czasie trzydniowego pobytu każdego misia w naszym przedszkolu czytane były różne bajki, które potem zostały odnotowane w „ Dzienniku podróży misia” razem z dedykacją dla misia i zdjęciem naszej grupy lub odbijały swoje paluszki namoczone w farbie. Każda miejscowość, z której pochodził miś  była odszukiwana na mapie, dzięki temu dzieci poznawały mapę Polski. W ten sam sposób „ Dziennik podróży” naszego misia Tadka został uzupełniony pięknymi dedykacjami i ilustracjami. Miś Tadek powrócił do nas 2 czerwca 2017 roku. Udział w projekcie zaszczepił w dzieciach chęć sięgania samemu po książki bądź do zachęcania czytania im przez nauczycieli czy rodziców.

Poza głównym projektem dzieci wzięły udział w trzech innych projektach związanych z Małym Misiem:

• Mały Miś i polskie tradycje Bożego Narodzenia
  • Mały Mis i tradycje wielkanocne
  • Mały Mis w świecie wielkich wartości

Dzięki tym projektom nasze przedszkole otrzymało miano Przedszkola Małego Misia

W tym roku szkolnym 2017/2018 również dzieci z Publicznego Przedszkola w Mazurach biorą udział w projekcie. Oficjalne rozpoczęcie II edycji międzynarodowego projektu „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”  24.11.2017r.

Teresa Dul, Agnieszka Popek

GALERIE:

Nasze sukcesy, porażki, radości i zabawy

Mały Miś w świecie wielkiej literatury