Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Kartka z kalendarza - Dzień Bezpiecznego Internetu 9 lutego 2021 r.

Utworzono dnia 10.02.2021

          

  Dzień Bezpiecznego Internetu to ogólnoświatowe święto ustanowione z inicjatywy Komisji Europejskiej. Ma na celu kształtowanie świadomości społecznej dotyczącej niebezpieczeństw, na które narażone są osoby korzystające z Internetu – zwłaszcza dzieci i młodzież. Anonimowość w sieci oraz powszechny dostęp do cyberprzestrzeni niosą ze sobą całą gamę zagrożeń.
Internet to przestrzeń, bez której większość z nas nie wyobraża już sobie życia.


Z drugiej jednak strony internet to także zagrożenie – zwłaszcza dla dzieci, które nie zawsze wiedzą, jak bezpiecznie się po nim poruszać.


Dla współczesnych dzieci kontakt z nowymi technologiami zaczyna się dość wcześnie- często zanim te nauczą się dobrze czytać i pisać.


Dzieci w internecie są często o krok przed rodzicami, jeśli chodzi o nowinki technologiczne, aplikacje oraz możliwości, jakie stwarza cyberprzestrzeń. Co więcej, z łatwością wchodzą w interakcje z samym urządzeniem i różnymi aplikacjami, a także z użytkownikami, którzy znajdują się po drugiej stronie.

            Każdy rodzic chce chronić swoje dziecko przed niebezpieczeństwem. Możemy zabronić dziecku korzystać z internetu albo nakazać mu usunięcie konta
w mediach społecznościowych. Jednak to nie rozwiąże problemu. Trwałe efekty przyniesie jedynie przemyślana edukacja dziecka, jak bezpiecznie korzystać
z Internetu. Poniżej zebraliśmy dla Państwa kilka wskazówek oraz adresy stron o tym jak zadbać o bezpieczeństwo najmłodszych użytkowników sieci.

https://dbisplesnica.blogspot.com/p/dla-rodzicow.html

https://chrondzieciwsieci.pl/#features

https://fundacja.orange.pl/kurs/

https://sieciaki.pl/dla-rodzicow-i-nauczycieli/przydatne-linki

https://sieciaki.pl/warto-wiedziec/zasady-bezpieczenstwa

https://www.aviva.pl/blog-porady/zycie-i-zdrowie/2020/zagrozenia-w-internecie-dla-dzieci/

Drogi Rodzicu!

  • Staraj się edukować dziecko, czego nie warto publikować w sieci. Ważne, aby miało świadomość, że internet nie jest najlepszym miejscem do dzielenia się każdym zdjęciem i wyznaniem. Przekonaj dziecko do większej anonimowości w sieci.
  • Najmłodsze dzieci, które dopiero zaczynają korzystać z internetu, powinny odkrywać go wspólnie z rodzicami. Pokaż dziecku wartościowe strony internetowe, serwisy i aplikacje. Postaw na te, które będą rozwijać malucha, a może nawet wniosą wartość w życie całej Twojej rodziny.
  • Nie możemy mówić o bezpieczeństwie dzieci i młodzieży
    w internecie bez przestrzegania zasady ograniczonego zaufania. Wytłumacz dziecku, że nikomu w sieci nie można nadmiernie ufać. Nie bój się mówić wprost o pewnych zagrożeniach; o tym, że poznanym na czacie rówieśnikiem może być dorosły i że może mieć złe zamiary. 
  • Spróbuj przekonać dziecko, by informowało Cię o planach spotkania z osobami poznanymi w internecie.
  • Nie złość się i nie karć dziecka, jeśli przyłapiesz je na oglądaniu treści dla dorosłych. Porozmawiaj z nim – być może maluch trafił na nie przypadkiem. Dziecko w takich sytuacjach powinno wiedzieć, że może się do Ciebie zwrócić i powiedzieć, jakie treści w internecie je przestraszyły, zniesmaczyły, zawstydziły. Rozważ też zainstalowanie oprogramowania filtrującego treści (tzw. blokady rodzicielskiej).
  • Naucz dziecko netykiety, czyli savoir-vivre’u w komunikacji w sieci. Dzięki temu dziecko nie stanie się internetowym hejterem i prześladowcą.

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Marzec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 214

W poprzednim tygodniu: 341

W tym miesiącu: 1297

W poprzednim miesiącu: 1031

Wszystkich: 108639

Dziennik elektroniczny

Pogoda

Reforma edukacji

Imieniny

SP! SERCE I POMOC