Hodowle zwierząt w naszej szkole

Utworzono dnia 23.09.2017

Bezpośredni kontakt uczniów ze zwierzętami angażuje u nich jak największą liczbę zmysłów rozwijając aktywność i samodzielność myślenia. Szczególne walory poglądowe mają żywe organizmy w ich naturalnych środowiskach życia i w hodowlach. Dostarczają one uczniom wiele wiadomości. Tylko przez obserwację żywych zwierząt uczeń może zrozumieć czynności życiowe zwierząt; sposób zdobywania pokarmu, poruszania się rozmnażania i opieka nad potomstwem.

Hodowle zwierząt pełnią również ogromną funkcję wychowawczą. Wdrażają uczniów do systematyczności, obowiązkowości, odpowiedzialności za los zwierząt. Rozwijają pozytywne uczucia wobec nich. Uczą umiejętnej współpracy w grupie i odpowiedzialności za efekty pracy całej grupy.

W naszej szkole uczniowie opiekują się; chomikiem klasa VI oraz są dwa małe akwaria  w klasie IV i VII. Pielęgnacja polega na karmieniu chomika i rybek oraz zmiana wody w akwarium i ściółki w klatce chomika.

Chomiki są zwierzętami wszystkożernymi. Oprócz ziarna, które jest podstawowym daniem, chętnie jedzą jabłka, marchew, biały i żółty ser, rzepę, szpinak, orzechy, seler oraz inne warzywa i owoce a także pieczywo (najlepiej wysuszone). Chomik powinien dostawać przede wszystkim pokarm roślinny z niewielkim dodatkiem produktów pochodzenia zwierzęcego. Należy podawać małe porcje, o temperaturze pokojowej.

Podstawą dobrej pielęgnacji jest między innymi właściwie żywienie. Pokarm podawany chomikowi nie może być przeterminowany, spleśniały czy zanieczyszczony np. odchodami zwierząt lub nasionami trujących roślin. Nie mogą to być również resztki obiadu, którego nie zjedliśmy. Każda rzecz musi być dokładnie umyta i osuszona. Nawet nieznaczna ilość toksyn może okazać się zabójcza dla małego gryzonia.

Sposób żywienia decyduje w dużej mierze o tym, czy zwierzątko będzie zdrowe i jak długo będzie żyło .

Pokarm można kupić już gotowy w sklepie zoologicznym lub samemu przygotować mieszankę.

Pokarmy dla chomików kupowane w sklepie składają się przede wszystkim z nasion różnych zbóż, mają skład dobrany do potrzeb chomika, często wzbogacone w potrzebne witaminy niezbędne do prawidłowego rozwoju. Są to przede wszystkim witaminy D i E.

Można również samemu przyrządzać pokarm dla chomików pamiętając o tym, że nie wszystkie ziarna są jednakowo lubiane. Najbardziej smaczne są ziarna pszenicy, żyta, owsa i prosa oraz nasiona słonecznika i dyni. Można tworzyć różnorodne kompozycje używając różnych składników w różnych proporcjach – jednak tak, żeby ogólna ilość przygotowanego pokarmu była zawsze taka sama. Mieszanki można tworzyć dodatkowo z: kukurydzy, pokarmu dla papużek falistych (dla chomików karłowatych), nasiona lnu, rodzynki, suszony makaron, orzeszki ziemne, orzechy laskowe, płatki kukurydziane, owsiane, kolby prosa, sucharki, suchy chleb (kawałki). Chomik podobnie jak inne gryzonie posiada zęby bez korzeniowe, czyli stale rosnące. Musi mieć możliwość ich ścierania. Gdy żywi się głównie miękkim pokarmem, może dojść do przerostu zębów a to spowoduje kłopoty z gryzieniem. Aby tego uniknąć, podawajmy chomikowi suchary, dobrze wysuszony kawałek chleba lub bułki.  Oprócz jedzenia, chomiki muszą mieć przez cały czas dostępną do picia świeżą wodę (dobrze, gdy będzie przegotowana i ochłodzona), pomimo, że mało piją a niektórym wystarcza woda zawarta w owocach.

Opieka nad rybami w akwarium polega na;

Karmieniu, uzupełnianiu wody, czyszczeniu akwarium i filtra, utrzymywaniu odpowiedniej temperatury oraz oświetlenia.

Obecnie w naszych szkolnych mini akwariach są rybki; bojownik, danio i welonka.

Myślę że w przyszłości wzbogacą się  o nowe okazy.

Hodowle zwierząt w naszej szkole cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem wśród wszystkich uczniów.

Barbara Potańska-Woś

Hodowlw zwierząt