29 listopada 2018r. - Wiersze dla Niepodległej

Utworzono dnia 05.12.2018

29 listopada 2018 r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Pysznicy odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród przyznanych w XVIII Międzywojewódzkim Przeglądzie Twórczości Dzieci i Młodzieży, w której  zaszczyt wzięcia udziału przypadł również uczennicom  naszej szkoły.

Tegoroczne hasło konkursu  ,, Uskrzydlona bielą orła …’’ w wymowny sposób  wpisywało się w upamiętnienie przez dzieci i młodzież obchodzonej w tym roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, którego wyrazem   -   zrodzonym  z potrzeby złożenia hołdu wielu pokoleniom Polaków  nieustannie dążącym do Wolności - stały się liczne wiersze poświęcone naszej Ojczyźnie. Uczestnicy zmagań konkursowych, podejmując niełatwe wyzwanie artystyczne, w wypowiedziach literackich i plastycznych, przenośnią  oraz barwą wyrażali osobiste przeżycia i refleksje na temat idei wolności, a także współczesnego patriotyzmu. Ich poetyckie próby okazały się dążeniem   do ,,zatrzymania w czasie’’ niepowtarzalnego uroku ziemi ojczystej, a także wielobarwną podróżą szlakiem wydarzeń historycznych oraz polskich bohaterów narodowych.

Wśród 132 utworów poetyckich, które wpłynęły na Przegląd z terenu  kilku województw, jury konkursowe  pod przewodnictwem Małgorzaty Żureckiej – sekretarza Związku Literatów Polskich    w Rzeszowie, artysty plastyka Józefa Sroki i ks. dra Mariana Balickiego doceniło walory artystyczne  i poetyckie prac naszych uczennic z klasy VII.  Wiersz Anny Partyki zajął II miejsce w konkursie,  natomiast Klaudii Szot zdobył wyróżnienie. Uczennice otrzymały nagrody książkowe, a ich utwory opublikowane zostały w okolicznościowej antologii, stanowiącej rezultat twórczych zmagań kolejnej edycji Przeglądu Twórczości Dzieci i Młodzieży, nad którym patronat honorowy sprawowała Senator Rzeczypospolitej Polskiej Janina Sagatowska i Podkarpacki Kurator Oświaty Małgorzata Rauch.

Wiersze dla Niepodległej

Utworzono dnia 05.12.2018, 10:18

Lista wydarzeń w miesiącu Marzec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.