21 grudnia 2018r. - "Jest taki dzień..." - Wigilia w szkole

Utworzono dnia 02.01.2019

Ten szczególny dla nas wszystkich czas,  uczniowie szkoły rozpoczęli od spotkań opłatkowych w klasach. Na odświętnie przygotowanych stołach znalazły się wigilijne potrawy. Dookoła błyszczały świąteczne dekoracje. Uczniowie i nauczyciele dzielili się opłatkiem, składali sobie świąteczne życzenia, częstowali się smakołykami oraz wspólnie śpiewali kolędy.

O godz. 1130 zebrani w sali gimnastycznej uczniowie, dzieci z przedszkola, nauczyciele i zaproszeni goście obejrzeli przedstawienie o tematyce wigilijnej. Przygotowane przez p. B. Smolak i p. R. Zawartkę oraz p. B. Potańską-Woś (oprawa muzyczna) widowisko nawiązywało do dawnej polskiej tradycji, kiedy to w domu,  w którym zamiast choinki stawiano udekorowany snopek, spotykali się domownicy przy wigilijnym stole. Dialogi, wiersze, kolędy i pastorałki połączyły się w spektakl, który odtwarzał  różne, znane  ludowe tradycje i obrzędy wigilijne oraz przypominał teksty Pisma Świętego. Z obecnymi na sali widzami, biesiadnicy podzielili się chlebem z wigilijnego stołu, aby podkreślić wspólnotowy charakter spotkania.

Zaprezentowany występ wprowadził zebranych w prawdziwie świąteczny nastrój. Słowa płynące ze szkolnej sceny  uświadomiły wszystkim, dlaczego co roku z taką niecierpliwością czekają na święta Bożego Narodzenia.

Na zakończenie spotkania świąteczne życzenia złożył sołtys wsi Mazury - p. Jan Adamczyk, prezes OSP w Mazurach – p. Cz. Białas, ks. D. Żelazko oraz p. dyrektor R. Zawartka.

Choinka

Kolęda