11 listopada 2017r.- 99. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę

Utworzono dnia 13.11.2017

„Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek”

C.K. Norwid

11 listopada to symbol miłości Ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa. Dla wszystkich Polaków jest to dzień szczególny, przypomina bowiem, że wolność raz zdobyta i niepodległość raz osiągnięta, nie jest czymś trwałym, ale czymś, co trzeba pielęgnować.

W tym wyjątkowym dniu, przy asyście pocztu sztandarowego naszej szkoły, zapaliliśmy znicze pod tablicą z 1928r. upamiętniającą 10. rocznicę wskrzeszenia Ojczyzny, przed pomnikiem gen. Bronisława Kwiatkowskiego oraz pomnikiem ks. Stanisława Bąka – żołnierza WiN i AK.

Po uroczystej mszy św., uczniowie klas IV-VII  wraz z przedszkolakami, na stopniach mazurskiego ołtarza, zaprezentowali  montaż słowno – muzyczno - medialny. Przypomnieli w nim tragiczne dla Polaków wydarzenia oraz walkę o odzyskanie tożsamości narodowej. Recytacjom pięknych, patriotycznych wierszy, towarzyszył przekaz multimedialny oraz wzruszające pieśni śpiewane przy akompaniamencie orkiestry dętej działającej przy Ognisku Muzycznym w Mazurach. Niezwykły klimat tworzyły także zapalone świece, surowy brzozowy krzyż oraz niecodzienne stroje małych artystów. Za przygotowanie przedszkolaków odpowiedzialna była p. Teresa Dul, a za dzieci szkolne panie B. Smolak i B. Kozak.

Biorąc udział w tym wydarzeniu, daliśmy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce. Dla wszystkich uczestników była to także wspaniała lekcja historii i patriotyzmu.

Szczególnie dziękujemy ks. proboszczowi W. Dopartowi, sołtysowi wsi Mazury panu J. Adamczykowi oraz  państwu A. i B Niezgodom z Kolbuszowej. Dziękujemy również wszystkim tym, którzy razem z nami świętowali.

Bożena Smolak, Bogusława Kozak

GALERIE: