1 października 2018 r. - Ks. dr Karol Vianney Tanke z Kamerunu gościem w naszej szkole

Utworzono dnia 02.10.2018
   Z niecodzienną wizytą do naszej szkoły przybył ks. dr Karol Tanke, który pochodzi z dalekiego Kamerunu. Jest doktorem teologii i wykładowcą akademickim, a także proboszczem i wikariuszem generalnym diecezji, w której posługuje. Jego związki z Polską zaczęły się w 2002 r., kiedy to został skierowany na studia do naszego kraju. Przez rok uczył się  języka polskiego w Akademii Polonijnej w Częstochowie i dziś mówi płynnie po polsku. Zna także biegle język francuski, angielski i hiszpański. Podczas spotkania uczniowie sporo dowiedzieli się o egzotycznym kraju, jakim dla nas jest Kamerun, położony w zachodniej Afryce oraz jego mieszkańcach i kulturze. Zdziwienie słuchaczy budził fakt, że  święta Bożego Narodzenia są bez śniegu, bo temperatura sięga 18 stopni, a przeciętna temperatura w ciągu roku  to blisko 30 stopni. Uczniowie pytali o faunę i florę afrykańską, o warunki życia, a nawet o ulubione zabawy i zabawki dzieci. Ksiądz z uśmiechem odpowiadał na każde zadane pytanie i dodał, że nasi uczniowie mają wspaniałe warunki do zdobywania wiedzy i rozwoju swoich zainteresowań. Życzył każdemu z uczniów wytrwałości i pilności w nauce, a także podążania za nauką Chrystusa w codziennym życiu. Na zakończenie spotkania wszystkim obecnym udzielił Bożego błogosławieństwa.
   Dziękujemy ks. katechecie Dominikowi Żelazko oraz ks. katechecie Mariuszowi Gorczycy za wszelką pomoc związaną z obecnością ks. dr  Karola Tanke .
   Nauczyciele i wychowawcy naszej szkoły od kilkunastu lat związani są z Kamerunem poprzez "Adopcję serca", czyli duchową i materialną pomoc biednym dzieciom z tego kraju. Cieszymy się więc razem z uczniami, że  modlitwa prowadzi do serca, a z serca do życia i  radosnych spotkań.
Bożena Smolak

Spotkanie z księdzem