1 marca 2020r. - Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych

Utworzono dnia 02.03.2020

1 marca 2020 r. uczniowie szkoły oraz młodzież mazurska uczcili pamięć Rodaków– bohaterów  antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, w różny sposób przeciwstawiali się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.

Byli to:

ks. Stanisław Bąk – proboszcz

Wawrzyniec Suski – sołtys

Jakub Bal – radny

Tadeusz Bal- ppor_Iwp

Józef Bełza- szofer

Józef Biała – rolnik

Janina Coufal – nauczyciel

Andrzej Dec – pisarz

Antoni Pokój – rolnik

Marian Popek – organista

Wojciech Smolak – murarz

Józef Szot- rolnik

Chwała bohaterom, od których możemy uczyć się, że „W życiu są rzeczy ważniejsze niż śmierć”.

Oprócz mazurzan, których określamy mianem Żołnierzy Wyklętych tj. działających przeciwko sowietyzacji po 1944 r., uczniowie przypomnieli także nazwiska tych, którzy działali w Armii Krajowej na terenie Mazurów w czasie II wojny światowej rozwijając ducha patriotyzmu wśród mieszkańców. Ich życie, działania dodawały innym odwagi, by po zakończeniu wojny nadal walczyć w naszej Ojczyźnie z wprowadzanym komunizmem.
Po zakończeniu akademii, uczniowie wraz z ks. Prałatem Wiesławem Dopartem i wiernymi przeszli pod pomnik ks. Stanisława Bąka – kapelana AK i WiN, by złożyć hołd patriotom, którzy dziś są dla nas wzorem pięknego życia i poświęcenia Ojczyźnie.

MOTYWACJA

MAZURSCY ŻOŁNIERZE

PRZEDJŚCIE POD POMNIK KS. ST. BĄKA

ROTA

Scenariusz opracowały: p. dyr. Renata Zawartka i p. Bożena Smolak, które promują historię i pamięć o Żołnierzach Wyklętych oraz uczą umiłowania „Małej Ojczyzny – Mazurów”.

Dziękujemy p. Barbarze Potańskiej–Woś, która wkłada dużo wysiłku w nauczanie polskich pieśni patriotycznych, czego pięknym dowodem był śpiew przez uczniów naszej szkoły „Roty”  przy pomniku ks. Stanisława Bąka oraz absolwentom: Karolinie Woś, Izabeli Potockiej oraz Dawidowi Potockiemu za udział w realizacji scenariusza.

Dzień Żołnierzy Wyklętych

Utworzono dnia 02.03.2020, 12:30